Zakład Pogrzebowy Pabianice – poradnik

Zakład Pogrzebowy Pabianice ul. Jana Pawła II 83

Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja w której Państwo znaleźli się lub kiedyś mogą się znaleźć, jest bardzo ciężka. Wiemy, że pozbieranie myśli i odpowiednie działanie może okazać się niemożliwe. Nawet ktoś, kto już wcześniej doświadczył śmierci bliskiego, a stanął przed obliczem kolejnej tragedii, może mieć trudność w odnalezieniu prawidłowej ścieżki działania.

Zakład Pogrzebowy Pabianice wychodząc naprzeciw takim sytuacjom postanowiliśmy przygotować przewodnik, który poprowadzi Państwa i pomoże podjąć właściwe kroki.

Co jeśli zgon bliskiej nam osoby nastąpił w domu ?

Pierwszym krokiem jest zawiadomienie Pogotowia Ratunkowego tel. 999 lub 112. Po przybyciu Pogotowia, lekarz lub osoba uprawniona do stwierdzenia zgonu wypisuje kartę zgonu. Po tej czynności można wezwać Zakład Usług Pogrzebowych Pabianice w celu zabrania osoby zmarłej do chłodni. Kartę zgonu można skserować kilkakrotnie, ponieważ na pierwszej stronie podana jest przyczyna zgonu, która później może przydać się w sprawach spadkowych, w bankach oraz innych instytucjach ubezpieczeniowych. Z kartą zgonu i dowodem osobistym osoby zmarłej udajemy się do najbliższego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, na podstawie w/w dokumentów wystawia jeden bezpłatny akty zgonu. Dopiero teraz możemy zająć się pochówkiem, czyli uzgadniamy wszelkie formalności z pracownikiem Biura Usług Pogrzebowych B&B Pabianice.

Co jeżeli zgon nastąpił w szpitalu lub domu opieki ?

Personel opiekujący się osobą, która właśnie zmarła, będzie wiedział, co robić i zapewni Ci psychiczne oraz praktyczne wsparcie. Na początku zmarły będzie musiał być formalnie zidentyfikowany przez najbliższego krewnego. Może on także wydać zgodę na sekcję zwłok jeśli przyczyna śmierci nie jest jasna. Taka sekcja może zostać przeprowadzona przez koronera bez zgody rodziny. Ludzie w szpitalu lub domu opieki przechowają rzeczy zmarłego do momentu odebrania ich przez zarządzającego majątkiem zmarłego. Wydadzą je za potwierdzeniem ich odbioru. Po otrzymaniu karty zgonu można skserować ją kilkakrotnie, ponieważ na pierwszej stronie podana jest przyczyna zgonu. Później może przydać się w sprawach spadkowych, w bankach oraz innych instytucjach ubezpieczeniowych. Z kartą zgonu i dowodem osobistym osoby zmarłej udajemy się do najbliższego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, na podstawie w/w dokumentów wystawia akty zgonu. Dopiero teraz możemy zająć się pochówkiem, czyli uzgadniamy wszelkie formalności z pracownikiem Biura Usług Pogrzebowych B&B Pabianice. Następnie ciało zostanie złożone w szpitalnej kostnicy aż do czasu, kiedy organizator pogrzebu go nie zabierze.

Co jeżeli zgon nastąpił w innym miejscu niż szpital, czy dom ?

Gdy zgon nastąpił w wyniku wypadku, samobójstwa lub gdy podejrzewane jest morderstwo, wezwane Pogotowie zawiadamia Policję, ta zaś zawiadamia Prokuraturę na terenie której nastąpił zgon. Zmarły przewożony jest do Zakładu Medycyny Sądowej na sekcję zwłok, aby ustalić przyczynę śmierci. Podczas sekcji musimy udać się do Prokuratury która była obecna na miejscu zgonu, po zezwolenie na wydanie zmarłego po przeprowadzonej sekcji zwłok (bez tego dokumentu Zakład Medycyny Sądowej nie wyda nikomu zmarłego). W tym przypadku kartę zgonu dostaniemy w Zakładzie Medycyny Sądowej. Z kartą zgonu i dowodem osobistym osoby zmarłej udajemy się do najbliższego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, na podstawie w/w dokumentów wystawia akty zgonu. Dopiero teraz możemy zająć się pochówkiem, czyli uzgadniamy wszelkie formalności z pracownikiem Biura Usług Pogrzebowych B&B Pabianice.

Uwaga :

Do niedawna USC wydawał rodzinie zmarłej osoby 3 bezpłatne akty zgonu. W chwili obecnej wydawany jest 1 bezpłatny akt zgonu. Następne odpisy aktu zgonu są niestety płatne. Fakt ten tłumaczony jest tym, że USC pracuje na nowym programie i nowe druki są droższe. Bardzo często nie informuje się rodziny, że potrzebne są minimum 2 akty zgonu, a wprzypadku dużej rodziny 3, a nawet 4 akty zgonu. 2 akty zgonu są konieczne, gdyż 1 pozostaje w ZUS, jako załącznik do wypłaty zasiłku pogrzebowego, a co za tym idzie rodzina zostaje z jednym aktem zgonu. USC wydając jeden akt zgonu i nie informując o tym fakcie rodziny naraża rodzinę na dodatkową wizytę w USC w celu kupienia drugiego odpisu. USC nie informując o konieczności posiadania min. dwóch aktów zgonu tłumaczy to tym, że nie chce narażać rodziny na dodatkowe koszty, które w efekcie i tak rodzina musi ponieść z tym, że mogłaby to zrobić podczas pierwszej wizyty w USC, a często narażona jest na wizytę następną.